Trzecie Forum Mediów Lokalnych “Lokalsi 4.0” już niebawem. Ogromne zainteresowanie udziałem

Do trzeciej konferencji “Forum Mediów Lokalnych Lokalsi 4.0” pozostało dziesięć dni. Już 7 marca wydawcy, dziennikarze, ludzie mediów lokalnych oraz zaproszeni goście spotkają się w Campusie Google for Startups przy warszawskim Placu Konesera.

-Zainteresowanie naszą konferencją przekroczyło wszelkie wyobrażenia – mówi Piotr Piotrowicz, prezes przygotowującego konferencję Stowarzyszenia Mediów Lokalnych. Z jednej strony świadczy to zapewne o tym, że media lokalne oczekują organizowania przedsięwzięć, które pomogą im w poznaniu nowych technologii i rozwiązań, a co za tym idzie w kreowaniu kierunków rozwoju, z drugiej, że istnieje potrzeba zaznaczenia przez nasze środowisko obecności na medialnej mapie Polski. Tak jak powiedziałem, liczba zgłoszeń jest bardzo duża. Musieliśmy zamknąć listę uczestników Forum, bo “pojemność” Campusu Googla nie jest nieograniczona. Teraz prowadzimy już listę rezerwową i jeśli z różnych przyczyn, np. zdrowotnych czy osobistych ktoś będzie musiał zrezygnować, to powiadomimy osoby, które znajdą się w gronie oczekujących – dodaje prezes SML.

Trzecie Forum Mediów Lokalnych “Lokalsi 4.0” odbędzie się w dniach 7-8 marca w Warszawie. Będzie poświęcone dwóm problemom. W pierwszym dniu głównym tematem będzie sztuczna inteligencja i perspektywy jej wykorzystywania przez dziennikarzy oraz media. – Zaprosimy uczestników Forum “w podróż do świata sztucznej inteligencji”. Najpierw trochę przybliżymy problem, potem zmierzymy się z możliwościami jej wykorzystywania i spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące wyzwań, które się przy okazji pojawiają, w tym także problemów prawnych. Pokażemy także, co potrafi sztuczna inteligencja. Wreszcie spróbujemy zderzyć racje tych, którzy są za wykorzystywanie możliwości stwarzanych przez tę technologię z osobami, które są zwolennikami tradycyjnego dziennikarstwa – mówi o pierwszym dniu konferencji Patryk Ślęzak, członek Zarządu Stowarzyszenia. Moderatorem tej części konferencji jest CEO firmy Semstorm – Milena Majchrzak. Przy okazji Forum, wszystkie wydawnictwa w nim uczestniczące otrzymują miesięczny bezpłatny dostęp do oprogramowania dostarczanego przez firmę Semstorm oraz szkolenie dla członków redakcji z wykorzystania możliwości tego narzędzia. 

W drugiej części pierwszego dnia bardzo ważnym dla lokalnych wydawców wydarzeniem będzie spotkanie z szefową polskiego oddziału Google, Magdą Kotlarczyk. Poprowadzi je Beata Frąckowiak – Piotrowicz. Google Polska od kilku lat jest strategicznym partnerem Stowarzyszenia i jednocześnie głównym mecenasem Forum Mediów Lokalnych. W czasie spotkania będzie też możliwość zadania pytań Magdzie Kotlarczyk. Ostatnim punktem pierwszego dnia obrad jest prezentacja dotycząca przeciwdziałania “fake newsom”.

Pierwszy dzień Forum “Lokalsi 4.0” zakończy uroczysta gala II Konkursu dla dziennikarzy lokalnych portali “Local Journalism Awards 2022”. Poznamy laureatów nagród, których wyłoni jury konkursu w składzie: Katarzyna Kozłowska, Elżbieta Jachymczak, Mirosław Pęczak, Witold Bereś, Bartosz Węglarczyk, Marek Miller, Waldemar Śliwczyński, Mariusz Forecki, Paweł Nowacki i Weronika Wesołek. Przewodniczącym jury jest  Mirosław Pęczak, dziennikarz tygodnika “Polityka”. Na konkurs wpłynęło prawie czterysta prac i zgłoszeń, a jury przyzna nagrody w dziewięciu kategoriach. Transmisję z Gali na żywo będzie można oglądać od godziny 17:30 na stronie www.localpress.pl oraz www.lokalsi4-0.pl

Głównym tematem drugiego dnia Forum będzie problematyka monetyzacji w lokalnych portalach internetowych, a więc wszystko, co wiąże się z osiąganiem przez nie przychodów, znajdowanie nowych dróg ich pozyskiwania, wykorzystywania sprawdzonych wzorców, kreowania takich strumieni pozyskiwania środków, które zapewnią lokalnym wydawnictwom możliwość zapewnienia sobie niezależności w każdym wymiarze. Gościem specjalnym tego dnia będzie Thomas Bella – twórca “Dennika” – słowackiego przykładu na niewiarygodny sukces subskrypcji, współautor Platformy DMP “Piano”. Nie zabraknie debaty o modelach finansowania mediów. Wezmą w niej udział Mariusz Leszczyński – wydawca “Wiadomości Złotowskich”, Paweł Sołtys z Radia 357 i Patryk Ślęzak wydawca portali z Kutna, Płocka i Łodzi. Moderatorem  tego dnia konferencji będzie Paweł Nowacki – wybitny znawca mediów i problematyki tego sektora.

Dodatkowo zaprezentujemy też nasz projekt “Lokalsi dla demokracji”, który uzyskał dofinansowanie z funduszów norweskich w ramach konkursu “Media dla demokracji”. W ramach tej części Forum odbędzie się też debata na temat “Co media lokalne mogą naprawdę zrobić dla lokalnych społeczności”. W tej debacie zobaczymy między innymi Kingę Wiśniewską z Ostródy, prezesa Fundacji “Stocznia” Kubę Wygnańskiego oraz eksperta mediów Jarosława Śliżewskiego. Program naszej konferencji jest interesujący i mam nadzieję, że spotka się z dużym zainteresowaniem wśród lokalnych wydawców. – podsumowuje Piotr Piotrowicz.