Rusza konkurs dziennikarski “Local e-Journalism Awards 2023”

Stowarzyszenie Mediów Lokalnych ogłasza trzecią edycję konkursu dziennikarskiego “Local e-Journalism Awards 2023”.To jedyny w Polsce konkurs, który został zaadresowany tylko do dziennikarzy i wydawców lokalnych portali internetowych.

Mamy za sobą niezwykły dla mediów rok. Z jednej strony obserwujemy dynamicznie zmieniające się technologie i ich rozwój, szczególnie sztucznej inteligencji, która może być aktywnie wykorzystywana w codziennej pracy mediów, z drugiej uczestniczymy w niezwykłych zmianach zachodzących w naszym życiu publicznym i społecznym.  Myślę, że przeżywamy historyczne chwile. Ich odzwierciedlenie znajdujemy w naszych portalach internetowych i zamieszczanych na nich publikacjach i relacjach. Warto promować dobre wzorce w mediach zyskujących coraz większe zasięgi, mających wielu odbiorców i coraz istotniejszy wpływ na życie ludzi. Warto pokazywać, że dziennikarstwo w mediach lokalnych ma się dobrze. – mówi prezes Stowarzyszenia Mediów Lokalnych Piotr Piotrowicz.

Konkurs startuje 13 grudnia 2023 roku, a zgłoszenia dotyczące publikacji z roku 2023 można nadsyłać do końca stycznia 2024 roku, wykorzystując formularze zgłoszeniowe znajdujące się TUTAJ

Głównym Mecenasem Konkursu jest firma Google Polska. Nagrody zostaną wręczone w ośmiu kategoriach: news, publicystyka, wywiad, zdjęcie wykonane za pomocą drona i zdjęcie konwencjonalne lub fotorelacja, najlepszy lokalny portal internetowy, najlepszy film oraz Pro Publico Bono im. Stefana Bratkowskiego. Organizator zdecydował także o przyznaniu nagrody Local Creative Award za nowatorskie rozwiązania wdrażane na lokalnym portalu internetowym.

Prestiżową nagrodą będzie Nagroda Pro Publico Bono im. Stefana Bratkowskiego. Patronem wyróżnienia jest, za zgodą Rodziny, redaktor Stefan Bratkowski, wielki orędownik i przyjaciel mediów lokalnych, pierwszy prezes SDP w roku 1989, a później Honorowy Prezes tego Stowarzyszenia. Ta nagroda, co wyróżnia ją wśród innych, nie ma zamkniętego katalogu kategorii. Mogą być do niej zgłaszane ważne inicjatywy podejmowane przez lokalne redakcje, akcje społeczne realizowane z ich udziałem, ale także autorzy materiałów dziennikarskich podejmujących ważne społecznie tematy, w tym publikacje będące wynikiem śledztw dziennikarskich. Organizator nie wyklucza też wyróżniania osób lub redakcji szczególnie zaangażowanych w działalność społeczną, poświęcających się dla innych, których postawa i poświęcenie są pokazywane w lokalnych mediach. Ważne, aby takie działania wpisywały się w ideę służby publicznej mediów.

W Konkursie nie mogą brać udziału media wydawane przez władze samorządowe lub wydawców finansowanych ze środków publicznych. Natomiast do udziału są zaproszeni dziennikarze i wydawcy wszystkich polskich mediów lokalnych, niezależnie od tego, czy są członkami Stowarzyszenia, czy też nie.

Rozstrzygniecie Konkursu jest przewidziane w marca 2024 roku na zakończenie IV Forum Mediów Lokalnych “Lokalsi 4.0” w Warszawie.

FORMULARZE ZGŁOSZENIOWE