Oświadczenie SML – prasa samorządowa, to nie są wolne media

Stowarzyszenie Mediów Lokalnych z dużym niepokojem przygląda się kierunkowi, w jakim zmierza debata publiczna na temat mediów wydawanych przez samorządy.

Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł pt.: „Posłowi PiS nie podobają się media samorządowe”, gdzie pisze: –  „To kolejne próba nałożenia kagańca na wolne media”. 

Pisze tak o interpelacji posła PiS Bartosza Kownackiego do ministra spraw wewnętrznych i administracji, w której wnosi, by minister skłonił Regionalne Izby Obrachunkowe do kontrolowania samorządowców, wydających lokalną prasę i portale.

Sytuacja, gdy dziennikarze w tym wypadku Gazety Wyborczej stają w obronie mediów samorządowych wydaje się godzić w podstawy misji dziennikarskiej, jaką jest niezależność. 

Boli fakt, że tak ważny z punktu widzenia debaty publicznej temat, jakim jest obecność w przestrzeni publicznej mediów finansowanych i kontrolowanych przez samorządy, pada ofiarą politycznej rozgrywki.

Stowarzyszenie Mediów Lokalnych z całą mocą podkreśla, że wydawana przez samorząd prasa, to nie są wolne media oraz że wydawanie prasy i portali przez jakąkolwiek władzę, czy to z lewa, czy z prawa, jest tak samo złe i tak samo godzi w podstawy demokracji, zwłaszcza lokalnej.

Zarząd Stowarzyszenia Mediów Lokalnych