Czas na prace jury

Ostatniego dnia stycznia zakończył się etap przyjmowania prac w konkursie Local e-Journalism Awards 2023. Teraz nadszedł czas na prace jury. Zgłoszeń do konkursu wpłynęło ponad 400, więc jurorów czeka teraz bardzo intensywny czas.

W tym roku Zarząd Stowarzyszenia zaprosił do udziału w pracach  jury zespół wybitnych dziennikarzy i specjalistów w dziedzinie mediów: Mirosława Pęczaka “Polityka”, który jednocześnie jest przewodniczącym jury, Elżbietę Jachymczak- Business Intelligence , Zuzannę Dąbrowską – “Rzeczpospolita”, Katarzynę Kozłowską – “Fakt”, Michała Broniatowskiego – Onet, Rafała Kalukina – “Polityka”, Waldemara Śliwczyńskiego – kwartalnik “Fotografia”, Marka Millera – Google, Pawła Nowackiego – Digital Flow, Mariusza Foreckiego – artystę fotografa. Funkcję sekretarza jury pełni Weronika Wesołek.

Nagrody zostaną przyznane dziennikarzom i lokalnym portalom internetowym w następujących kategoriach:

  • news
  • publicystyka,
  • wywiad
  • video,
  • zdjęcie wykonane konwencjonalnie,
  • zdjęcie wykonane za pomocą drona
  • najlepszy portal
  • Pro Publico Bono im. S. Bratkowskiego.
  • Local Creative Awards

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 6 marca 2024 r. w Warszawie w czasie IV Forum Mediów Lokalnych “Lokalsi 4.0”.

Poniżej prezentujemy jurorów tegorocznej edycji konkursu:

Mirosław Pęczak– przewodniczący jury, kulturoznawca, publicysta tygodnika „Polityka”. Kieruje Zakładem Interdyscyplinarnych Badań nad Kulturą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami uczestnictwa w kulturze, teorią i analizą kultury popularnej oraz problematyką subkultur i kultur środowiskowych. Opublikował m. in. następujące książki: Muzyczne przygody gustu ludowego. O społecznym funkcjonowaniu polskiej muzyki popularnej po 1956 r., Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2021; Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja, Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2013; Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego, Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2014; Mały słownik subkultur młodzieżowych, Semper, Warszawa 1992; 

Elżbieta Jachymczak– ambitna i niezależna dziennikarka ekonomiczna, zapraszana w roli prelegentki, moderatora paneli dyskusyjnych i konferansjera na najbardziej prestiżowe wydarzenia ekonomiczne i dziennikarskie w Polsce, takie jak Forum Ekonomiczne w Karpaczu, Forum Innowacji, Konferencja „Komunikacja w sprzedaży”, Gala rozdania nagród dziennikarskich Local e- Journalism Awards 2021 czy Festiwal Rok Kobiet. Cyferki i wystąpienia publiczne ma we krwi. Wydawca, redaktor naczelna portalu https://business-intelligence.com.pl/ Business Intelligence, założycielka i pomysłodawczyni Akademii Nowoczesnego Biznesu – Business Intelligence Academy. Wykładowca uniwersytecki. Od ponad 19 lat związana z biznesem, dziennikarstwem i edukacją.
Z sukcesem prowadzi swoje firmy. Jej działalność ma trwały i widoczny wpływ na polski rynek wydawniczy oraz polską przedsiębiorczość. Jest ekspertką od skutecznego budowania marki dzięki mediom. Pasjonatka nauczania i przekazywania wiedzy. Prywatnie miłośniczka porannej kawy.

Zuzanna Dąbrowska–  publicystka, redaktorka i komentatorka. Pracowałaa w wielu mediach tradycyjnych, gazetach (Sztandar Młodych, Przegląd, Trybuna, Dziennik, Rzeczpospolita, prowadziła programy w TVP i radiu publicznym (Program I). Często komentuje aktualne wydarzenia na antenie TVN24 oraz TOK FM. Zajmuje się polityką i sprawami społecznymi.

Katarzyna Kozłowska jest redaktorem i menedżerem mediów z 19-letnim doświadczeniem. Od 2019 r. do połowy 2023 r. pełniła funkcję redaktor naczelnej Faktu (Ringier Axel Springer), prowadząc transformację cyfrową największej polskiej gazety. Wcześniej pełniła funkcje kierownicze w kilku organizacjach newsowych – w „Dzienniku Gazecie Prawnej. Magazyn” (redaktor prowadzący), tygodniku „Wprost” (zastępca redaktora naczelnego) i „Super Expressie” (zastępca redaktora naczelnego). Była również współzałożycielką wydawnictwa książkowego Kurhaus Publishing. Redagowała m.in. tytuły uhonorowane jako najlepsze przekłady biznesowej literatury faktu („Czarny Łabędź”, „Antykruchości” Nassima Taleba, i in.).

Michał Broniatowski- W latach 1985–2000 związany z agencją prasową Reutersa, początkowo jako jej korespondent w Polsce. Od 1992 roku dyrektor polskiego oddziału Reutersa, od 1997 roku dyrektor przedstawicielstwa Reutersa w Rosji i krajach byłego ZSRR. W latach 1994–2005 dyrektor i członek Rady Nadzorczej Grupy ITI, w latach 2001–2005 członek Rady Nadzorczej Grupy Onet. W latach 2002–2003 konsultant Telekomunikacji Polskiej S.A. i Edipresse Polska. W latach 2003–2009 wiceprezes rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax, odpowiedzialny za międzynarodową działalność firmy. W 2009 roku wszedł w skład Rady Nadzorczej TVN SA. W latach 2013–2014 roku współtworzył na Ukrainie telewizyjny kanał informacyjny Espreso TV. W latach 2014–2017 redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika „Forbes”, od 2017 do 2024 roku komentator Onetu i Politico, a obecnie współpracownik Onet.pl i Interia.pl.” Prezes Rady Fundacji Ośrodek Analiz Strategicznych. Wchodzi w skład Kapituły Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Rafał Kalukin– Dziennikarz od 1996 r. Zaczynał w gdańskich mediach lokalnych, później związał się z „Gazetą Wyborczą” i „Newsweek Polska”. Od siedmiu lat analizuje i komentuje życie polityczne w tygodniku „Polityka”. Trzykrotnie nominowany do nagrody „Grand Press”.

Marek Miller- Strategic Partner Manager, Google, odpowiedzialny za rynki Polski i krajów bałtyckich. Ekspert polskiego i światowego rynku mediów, związany z nim od dwóch dekad. Pracował z największymi wydawcami w Polsce i na świecie. Wcześniej konsultant, wieloletni współpracownik globalnych organizacji mediowych takich jak INMA, GEN i WAN-IFRA oraz polskiego ZKDP i PBC. W latach 2019-2020 jako Teaching Fellow programu Google News Lab przeszkolił ponad 4 tys. dziennikarzy i studentów dziennikarstwa w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej z tematów dziennikarstwa i technologii. Stypendysta programu Coaching and Leadership organizowanego w Instytucie Poyntera na Florydzie.

Paweł Nowacki- niezależny konsultant rynku mediów i e-commerce; specjalizacja – subskrypcje online. Partner firm oferujących narzędzia i platformy online, m.in. Sales Partner CEE Flowplayer.com. Były wieloletni dziennikarz i redaktor Dziennika Łódzkiego, Gazety Wyborczej, z-ca red. nacz. Dziennika Gazety Prawnej, były dyrektor rozwoju serwisów Polska Press. Wykładowca SWPS. Prezes i właściciel agencji marektingu cyfrowego DigitalFlow.pl sp. z o.o. Wykładowca dziennikarstwa online SWPS, Akademii Prasy Lokalnej Izby Wydawców Prasy, e-Journalism University Stowarzyszenia Mediów Lokalnych.

Mariusz Forecki – fotograf-dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Czeczenia, Dagestan, Litwa, Ukraina, Autonomiczny Okręg Żydowski). Uczestniczył m.in. w holenderskim festiwalu Noorderlicht, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Biennale Fotografii w Poznaniu, festiwalu KAUNASPHOTO w Kownie. Współtwórca  (Z Grzegorzem Dembińskim i Andrzejem Marczukiem) wydawanego w latach 2006-2009 magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek.pl. Autor książek: I LOVE POLAND (ZPAF OW, Poznań 2009), POZNAŃ – KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2011), KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011 (Września 2012), W PRACY (ZPAF OW, Poznań 2012), CZŁOWIEK W CIEMNYCH OKULARACH (ZPAF OW, Pix.House, Poznań 2016), MECHANIZM. POLSKA 1988-2019 (Pix.House, Poznań 2019), POD MASKĄ (Pix.House, Poznań 2021), BLUEBOX (Pix.House, Poznań 2021). Zdobywca wielu nagród w konkursach fotografii prasowej. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Wyróżniony przez Związek Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.. Wykładowca Wrocławskiej Szkole Fotografii, juror w konkursach fotograficznych. Współzałożyciel Fundacji PIX.HOUSE. Mieszka w Poznaniu. Książka pt.: CZŁOWIEK W CIEMNYCH OKULARACH otrzymała nagrodę na Miesiącu fotografii w Bratysławie w kategorii: fotografia współczesna. Wiele nagród zdobyła też wydana w 2019 roku książka pt.: MECHANIZM. POLSKA 1988-2019:  GRAND PRESS PHOTO – Photo Book of The Year 2020, nominację PICTURE OF THE YEAR INTERNATIONAL, nagrodę w plebiscycie FOTOPOLIS i DIGITAL CAMERA i wyróżnienie POLISH GRAPHIC DESIGN 2020.

Waldemar Śliwczyński– członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików, wydawca i redaktor naczelny „Kwartalnika Fotografia” oraz „Wiadomości Wrzesińskich” (1990-2020), właściciel Wydawnictwa Kropka Śliwczyńscy, absolwent kulturoznawstwa i filozofii na UAM w Poznaniu, mieszka i pracuje we Wrześni. Jego książki – „Cisza” (2008) oraz „Topografia ciszy” (2012) oraz „808,2 km” (2015) zdobyły wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach na Fotograficzną Publikację Roku. W 2018 Muzeum Narodowe w Poznaniu wydało książkę „Zapomniane dziedzictwo. Architektura folwarczna Wielkopolski”. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, recenzent portfolio na festiwalach fotograficznych, juror wielu polskich konkursów fotograficznych.

Weronika Wesołek– sekretarz jury